آستربدرقه اصطلاحاً به کاغذی گفته می شود که جلد سررسید را به صفحات داخلی متصل می کند . در هر سررسید در ابتدا و انتهای آن آستر بدرقه را می توان مشاهده نمود . آستربدرقه نیز یکی دیگر از اجزای سررسید است که امکان تبلیغات را به سفارش دهنده می دهد این امکان معمولاً به دو صورت رایج است :

۱ : این راه تبلیغاتی اغلب برای تیراژهای بالا امکان پذیری است ، آن هم به این صورت است که لوگو به رنگ اختصاصی شرکت بر روی کاغذی که به عنوان آستربدرقه استفاده می شود چاپ می گردد . و از مزیت آن می توان به این اشاره کرد که کاربر به محض باز کردن سررسید با لوگو شرکت سفارش دهنده مواجه می شود که این خود به اختصاصی بودن سررسید شرکت اشاره دارد .

۲ : با استفاده از چاپ سیلک لوگو یا متنی که مربوط به شرکت است در آستر ابتدای سررسید به چاپ می رسد . این روش به تیراژهای بالا محدود نمی گردد .


جنس کاغذ :
جنس کاغذی که برای آستربدرقه در نظرگرفته می شود به سه نوع تحریر ، گلاسه و فانتزی محدود می شود . که البته با توجه به این آستربدرقه وظیفه مهم اتصال جلد به صفحات را برعهده دارد ، که مطمئناً گرماژ این کاغذ باید بالا باشد تا کیفیت خوبی را برای سررسید رقم بزند .