سررسید 97

تا پایان سال وقتی باقی نمانده و اگر تصمیم گرفته‌اید سررسید ۹۷ را به عنوان هدیه سازمانی‌تان انتخاب کنید، بهتر است دست بجنبانید. کارهای آخر سال آنقدر زیاد است که هنوز برای دیدن نمونه های سررسید مدیریتی و نمونه های دیگر فرصت کافی نداشته‌اید؟ شرکت کاواپرینت برای آسان‌تر کردن کار شما، در این مطلب سایزهای معمول سررسید را معرفی کرده‌است تا به شما کمک کند، سالنامه موردنظرتان را زودتر و راحت‌تر پیدا کنید.

منظور از قطع سالنامه (یا کتاب و دفتریادداشت)، همان ابعاد درازا(ارتفاع)  و پهنای(عرض) سالنامه است. به عبارت دیگر، قطع سررسید به طور کلی اندازه درازا در برابر پهنای هر برگ سنجیده می‌شود.

آلدوس مانوتیوسِ ونیزی، نخستین کسی بود که به اهمیت اندازه یا همان قطع کتاب و دفتر فکر کرد. اندازه پیشنهادی و ابداعی او برای کتاب همان است که امروز به «قطع وزیری» می‌شناسیم. ابعادی که هم جابجایی کتاب را آسان می‌کرد و هم هزینه‌های چاپ را کاهش می‌داد که خیلی زود جایگزین ابعادی شد که به آن «قطع سلطانی» می‌گوییم. اما

 سررسید 97

انواع قطع سررسید ۹۷

قطع وزیری

اکنون رایج‌ترین قطع برای سررسید و کتاب، در همه‌جا، قطع وزیری است که ابعاد آن از ۱۳×۲۰ تا ۲۰×۲۶ سانتی‌متر متغیر است.

قطع رقعی/ قطع جیبی

قطع رقعی با ابعاد ۱۵×۲۲ و قطع جیبی با ابعاد ۵/۱۶×۱۱ سانتیمتر از دیگر قطع‌های رایج محسوب می‌شوند.

قطع خشتی

از کهن‌ترین قطع‌های نسخه‌های خطی است به طول و عرض همسان و برابر، به‌شکل مربع، که طول و عرض آن مساوی است. این ابعاد در سده‌های نخستِ تمدن اسلامی بسیار رایج بوده. حالا با گذشت سال‌ها، بیشترین استفاده از این ابعاد برای کتاب‌های کودکان یا آثار فانتزی است.

قطع رحلی

در ابعادِ بیش از ۲۵×۳۵ سانتیمتر که به انواع کوچک، متوسط، و بزرگ تقسیم می‌شود. دلیل نامگذاری آن به قطع «رحلی» این است که می‌گویند هنگام خواندن کتابِ دارای قطع رحلی، آن را بر روی چهارپایه چوبی ـیعنی رحل‌ـ قرار می‌دادند.

این قطع سه اندازه استاندارد و معمول دارد:

  • رحلی کوچک: طول ۴۲، عرض ۲۷ سانتی‌متر
  • رحلی متوسط: طول ۵۰، عرض ۳۰ سانتی‌متر
  • رحلی بزرگ: طول ۶۰، عرض ۳۰ سانتی‌متر.

به خاطر داشته باشید این ابعاد، تقریبی است و ممکن است برخی چاپخانه‌ها، تغییرات اندکی در این ابعاد داده باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.